Wycieczka do Instytutu Biologii
2 czerwca 2026 roku uczniowie kl. III LO i 8c Gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie oraz klasy 8 z Krzęcina pod opieką p. Iwony Dobrowolskiej i Jolanty Kadler uczestniczyli w wyjeździe do Instytutu Biologii w Szczecinie.
Zajęcia w postaci wykładu oraz warsztatów przeprowadzili pracownicy Instytutu m. in. p. Katarzyna Kuczyńska absolwentka GZS w Dobiegniewie. Nawiązanie współpracy z naszą absolwentką stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, realizacji wspólnych inicjatyw oraz inspirowania kolejnych pokoleń studentów.
Zajęcia podzielone były na części. Pierwszą z nich obejmował wykład dotyczący badań stanu wody: rzek wpadających do jeziora Kiwu oraz organizmów w nich żyjących na terenie Rwandy w środkowej Afryce. Drugą część zajęć stanowiły warsztaty dotyczące rekinów i ryb chrzęstnoszkieletowych, trzecią część - ćwiczenia z mikroskopami.
W międzyczasie mieliśmy okazję uczestniczyć w wernisażu zorganizowanym na Wydziale Nauk Ścisłych Uniwersytetu Szczecińskiego dotyczącego tematyki wody „W głębi toni – Odra jej przepływy.” Tam spotkaliśmy się z twórcami obrazów o tematyce ryb, wody, zanieczyszczeń. Uczestniczyliśmy w grze symbolizującej wpływ ludzi na wodę, udzieliliśmy wywiadu do lokalnego radia i gazety.
Kadler Jolanta, Dobrowolska Iwona

