Wycieczka do Leśnej Stacji Dydaktycznej w Lipach
25 maja uczniowie Gminnego Zespołu Szkół w Dobiegniewie klas III LO, II LO i 8a pod opieką p. Iwony Dobrowolskiej i J. Kadler uczestniczyli w wycieczce do Leśnej Stacji Dydaktycznej w Lipach.
Tym razem zajęcia dotyczyły form ochrony krajobrazu na terenie Gorzowskiego Parku Krajobrazowego - parki krajobrazowe, tematów owadów zapylających rośliny i biocenozy jeziora.
Pierwsza część zajęć dotyczyła przedstawienia różnych formy ochrony przyrody na terenie naszego województwa, w tym form kulturowych, jak i naturalnych. Uczniowie zostali zapoznani z fauną i florą naszego regionu oraz ciekawostkami np. z najdłużej śpiącym gryzoniem popielicą szarą.
Następnie zajęcia odbywały się w ogródku przyrodniczym, gdzie uczniowie zostali zapoznani z owadami zapylającymi rośliny. Szczególnie wybrzmiał problem zaniku dużej ilości pszczół oraz negatywnego wpływu działalności człowieka na pszczoły.
Kolejnym etapem były zajęcia terenowe nad jeziorem. Wyposażeni w lornetki uczniowie obserwowali ptactwo. Zapoznali się z licznymi gatunkami roślin i zwierząt występujących w okolicy stacji. Mieli okazję zobaczyć wodne przepusty, siedliska traszki, trasę żab zielonych , żab trawiastych i ropuchy szarej. Zajęcia zakończyły się ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami.
Kadler Jolanta, Dobrowolska Iwona

